How do I compare pack sizes with a unit price?
Divide each pack’s price by the amount in it, in one common unit, and compare. For weights the tool uses the price per 100 g (and per kg), for volumes the price per 100 ml (and per litre), and for counts the price per item. The lowest figure is the cheapest per unit. Our illustration: S$4.50 for 500 g is S$0.90 per 100 g, and S$8.20 for 1 kg (1,000 g) is S$0.82 per 100 g, so the first pack costs about 9.8% more per 100 g. The calculator uses no rule or rate, so it lists no outside facts; the pilot below is background.
What is unit pricing on a Singapore shelf label?
CCS’s About Unit Pricing page describes a unit price as the price per unit of measurement, such as “$X per litre” or “$Y per kilogram”, shown beside the selling price to help consumers compare products across brands and package sizes; its examples are price per 100g for eggs, per 100ml for cooking oils and per item for leafy vegetables. In Singapore it is a pilot. CCS and the Consumers Association of Singapore (CASE) ran Stage 1 in supermarkets from September to December 2025, and CCS’s release of 28 September 2026 starts the expanded pilot on 1 October 2026 for NTUC FairPrice, Sheng Siong, Prime Supermarket, Don Don Donki and RedMart, and on 1 November 2026 for Cold Storage and Giant, with online stores added. The About page also says labels are already at all Cold Storage and Giant outlets; we cannot tell which is current, and our unit pricing guide quotes both. None of the CCS pages we read says supermarkets must show unit prices: the joint release of 27 August 2025, which abbreviates CCS as “CCCS”, calls the first pilot “an important step towards the potential introduction of unit pricing in Singapore”.
Which sizes and units can I compare?
Only like with like. The tool converts grams and kilograms (1 kg = 1,000 g) and millilitres and litres (1 L = 1,000 ml), and compares counts as items. It never converts weight to volume, because that needs the product’s density: a 500 ml bottle and a 500 g pack cannot be compared here. For per-sheet or per-use goods, choose Count and name the item (sheet, wash, piece). For a multipack, enter the size of one pack and the number of packs in the price: 3 packs of 250 g for S$9 is 750 g.
What does this calculator not do?
It does not say which product to buy: the cheapest per unit is not always the best value, because quality, waste, storage and promotion conditions also matter. It does not look up prices or shelf labels, so enter the price you would actually pay, and it cannot check a label’s stated weight (CCS’s release of 28 September 2026 mentions its work on the accuracy of stated weights and quantities, but nothing here verifies a pack). Neither CCS page states a rounding rule, so rounding is the tool’s convention: it compares exact unit prices and shows them to the nearest cent (half a cent rounds up), or to up to six decimal places when the smallest figure is under S$0.10 or two packs would otherwise look identical. Percentages show one decimal place, or a whole number from 100%; a shelf label may round differently. Two packs within 0.5% are called about the same, also our convention.
See also comparing products with a simple brief and the year-end sales total price check.
How do I calculate price per 100g?
Divide the price by the weight in grams and multiply by 100. S$4.50 for 500 g is 4.50 ÷ 500 × 100 = S$0.90 per 100 g.
Is unit pricing required by law in Singapore?
We found no CCS page that says so. The pages we read, checked on 3 October 2026, describe a pilot at supermarkets run by CCS and CASE.
The shelf label shows a price per kg. How do I match it?
The tool shows the price per kg or per litre beside the price per 100 g. Before rounding, the per-kg figure is ten times the per-100 g figure.
About 4 minute read · Send a correction or suggestion
Sources
- CCS’s About Unit Pricing page (ccs.gov.sg)
- release of 28 September 2026 (ccs.gov.sg)
- release of 27 August 2025 (ccs.gov.sg)